Információ

A motorverseny története

A Forma-1-es világbajnokság idényének végéig a motorsport elsőszámú eseménye, az élőben élő nézők és a hozzászólásaik előtt megelégedett nézők lelkesedése Mindig ugyanaz. De mit tudunk ezekről az autókról? Hogyan lettek versenyautók? Kik azok a nagy nevek, amelyek megjelölték aA motorverseny története ?

Az első autóverseny

10 évvel a kezdete után első autó, az első versenyt 1894-ben hozták létre Párizsból Rouenbe, 130 km-es távon, ebédszünettel. A rallyzás jegyében az autók egyénileg indultak, és az nyert, aki a legkevesebb időt szánta az összes szakasz összeadásával. 102 versenyzőt regisztráltak, csak 32 állt rajthoz és csak urak!

A verseny szelleme még mindig jelen van, mivel a divat sebességgel és technológiával rendelkezik. A gyártók 1897-től kezdtek erősebb motorokat fejleszteni. akár kormányral, szilárd gumikkal, a sárvédők és a párnák eltűntek.

De a lakosság aggodalomra adott okot, amikor ezek az autók lerohannak a kíváncsi emberek által lakott utakon. Az első balesetet a Párizs-Nizza versenyen, 1898-ban követték el. M. de Montariol benzinvezető intett kezével barátjának, Martaignac márkinak. Utóbbi elengedte a kormányt, hogy válaszoljon, autója megfordult, és M. de Montariolét az árokba dobta, amely szerencsés volt ahhoz, hogy kidobják, de a szerelő fejsérülése miatt meghalt. De Martaignac márki látta a balesetet, mielőtt autója elborult, és eltűnt.

Ugyanebben az évben meg is valósult a tervezett verseny Párizs és Amszterdam között, annak ellenére, hogy a rendőrség prefektusa megtiltotta.

Az első nemzetközi versenyek

A 20. század elején John Gordon Bennet, a brit újságok szerkesztője versenyt szervezett az országok csapatai között, de a franciák ellenezték, mert a résztvevők száma országonként korlátozott volt. Tehát 1904-ben az 1. Gordon Bennet versenyre Németországban került sor, és két sikeres évet töltött el. De 1906-ban Franciaország nem volt hajlandó megszervezni, mert az ACF (Automobile Club de France) Nagydíjára készült. Azt is meg kell említeni, hogy Franciaországnak számos katasztrófával kellett szembenéznie, köztük az ACF által 1903-ban szervezett Párizs-Bordeaux-Madrid között, amelyet Bordeaux-ban töröltek: 3 millió ember gyűlt össze az utak szélén, versenyautók voltak beágyazva a fákba, a pilótákat elvakította a por, vagy mások nem voltak hozzászokva a sebességhez (Mr. Renault az első szakasz során 105 km / h-t tett meg). A 2 francia és spanyol kormány ezért leállította a versenyt Bordeaux-ban.

Ezzel az egyre növekvő lelkesedéssel szembesülve a francia kormány ismét engedélyezte a versenyeket, azzal a feltétellel, hogy az utakat sorompókkal zárják le, és gyakorlatilag lakatlan helyeken zajlanak: ezzel kezdődtek a zárt körök. Megszületett a Grand Prix. Más versenyek láttak napvilágot, ideértve a Peking-Párizs razziát, röviddel az 1911-es Rallye Monte-Carlo után, amelyet eredetileg gazdag emberek tömegének vonzására hoztak létre. Ez a verseny a résztvevő szülővárosát a tél folyamán Monacói Hercegséghez kötötte. Kicsivel később, 1923-ban született a híres 24 órás Le Mans-i állóképességi verseny, amely a műszaki fejlődésnek és az autó fejlesztésének szentelt verseny.

Franciaország a gazdasági válság, valamint a tüntetések során bevezetett szabályozás miatt az 1909-es kivonulásáig uralta a versenyzést.

Másrészt az Egyesült Államokban növekszik a siker, Amerika nem akarja kihagyni az európai autók térnyerését. Ettől az időponttól kezdődik az Indianapolis Motor Speedway megépítése 1909-ben, a híres Indianapolis 500 Mile vagy Indy-autó versenypel, amely Amerikában mérföldkővé válik, egy 2,5 mérföldes négyszögű, téglákkal borított körpályán. Ezután az Egyesült Államok többi részén olyan utakat vagy vágányokat hoztak létre, amelyek előnyösen 1 vagy 2 mérföld hosszúak voltak, gyorsan megépítették és egy adott helyre vonzották az embereket. 1917-ben ovális fapályán született meg az AAA (American Automobile Association) Országos Bajnokság, ez a fajta pálya nagyon népszerű, de nagyon halálos is. Sokkal később megjelenik a Daytona 500 vagy a Nascar, amely a részvényautók számára fenntartott verseny, mindig 500 mérföldes távolságon.

A háborúk között valóban virágozhatott a motorversenyzés, az áramkörök kanyargósabbak, a motorok erősebbek és a fékek hatékonyabbak voltak. Az 1921-es ACF Nagydíjon az amerikaiak megverték az európaiakat. Utóbbi nagyon keményen dolgozott, főleg az olaszok: a Fiat nagy sebességű motort fejlesztett, az autók 170 km / h csúcsra jártak, és a márka uralta a versenyeket. Az Alfa Romeo nem akart lemaradni, létrehozott egy autót is, és 1925-ben megnyerte a gyártók világbajnokságát. De már érezhettük az 1929-es válságot. Pénztakarékosság céljából és sok sofőr felesleges halálának elkerülése érdekében a szervezetek biztonsági előírások bevezetése mellett döntöttek, így az Egyesült Államokban 1930-tól Indianapolisban születtek a Stock-car versenyek. .

Európában, különösen Olaszországban, a sofőrök nagy nevei vannak a találkozón: Nuvolari, Varzi, Caracciola, Chiron. Mindannyian küzdeni fognak azért, hogy versenyeket nyerjenek. Mindezen kiaknázások után az Alfa Romeo visszavonult és átadta a fáklyát a Scuderia Ferrarinak ...

1933-ban Németországban a Mercedes és az Auto Union gyártók támogatást kaptak a Hitler-kormánytól, hogy növeljék a versenyzés erejét, sebességét és látványosságát. Ennek eredményeként a német csapatok uralták a versenyeket, és a nürburgringi hírnevet szerezték, 300 000 látogatóval, de az olasz pilóták ott voltak. A német uralom a második világháborúval véget ért.

Csak 1948-ban láthattunk újra autóversenyt. Időközben a legjobb versenyzők eltűntek: Nuvolari tüdeje mérgező gázok belélegzésével tönkrement, Varzit a Bern Grand Prix nedves pályáján végzett teszt során megölték. Ugyanebben az évben megjelent egy új versenyző, egy argentin, aki megnyerte a Grand Prix de Pau-t: Juan Manuel Fangio.

A világbajnokság születése

A világbajnokság kezdete 1950-re nyúlik vissza. Kezdetben csak a pilóták, majd 8 évvel később a kivitelezőké volt. Ezeket a versenyeket Grand Prix néven rendezték 6 európai országban. Az első nagydíj a nagy-britanniai Silverstoneé volt 1950 májusában, amely a Királyi Légierő egykori légi támaszpontjára épült. Az Alfa Romeo dominált, de a Ferrari szűkítette az idejét. A következő 6 évben a Ferrari és a Maserati párharca következett. Egy bajnok kiemelkedik: Juan Manuel Fangio 5 címmel.

Néhány Grand Prix történelmet írt, míg néhány pálya legendás, például a belga Spa-Francorchamps, amely a versenyzők kedvence. Olaszországban Monza a leggyorsabb, a versenyzők 365 km / h csúcsot érnek el. A kanadai körút egy tó körül fut. A monacói továbbra is a legrangosabb, a keskeny utcákkal rendelkező városban zajlik.

Ami a sofőröket illeti, néhány nagy név kiemelkedik. Juan Manuel Fangio elsőként nyert versenyeket és címeket, és a Forma-1 történetének legnagyobb bajnoka marad. Argentínában született, 5 bajnokságot és 24 versenyt nyert meg az 51 résztvevőből. François Cevert, aki 1973 októberében halt meg az Egyesült Államok Nagydíján, lehetett az első francia világbajnok ... a különbség végül Alain Prosté lesz. Jim Clark ugyanolyan hírhedt, mint Fangio, de eltűnik a hockenheimi pályán 1968 áprilisában. A skót Jackie Stewart, akit magatartás finomsága jellemez. Elkötelezett az áramkörök nagyobb biztonsága mellett is. Graham Hill, becenevén Mr. Monaco, egyedüliként nyerte meg a 3 nagy rangos versenyt: a Forma-1-et, az Indianapolis 500 mérföldjét és a Le Mans-i 24 órás versenyt. Tragikusan a repülőgép fedélzetén halt meg, visszatérve a Paul Ricard körversenyről, hogy visszatérjen Angliába. Ayrton Senna, az "Ayrton Magic" becenevű csodagyerek 1994 májusában megölték, autója betonfalnak csapódott a San Marino Nagydíjon. Haza közelebb nem felejtjük el Michael Schumacher-t és hét világkoronáját - abszolút rekordot.